ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Navigační mapa
Seznam autorů


Sponzor stránky

Sears Tower, ikona současného Chicaga

Sears Tower - znovu nejvyšším mrakodrapem světa?

autor: -pes- foto: web
Se svolením převzato ze serveru Chicago - My Kind Of Town (magazín M37)

V červnu 2000 se Sears Tower stal opět, po čtyřech letech od dokončení malajského Petronas Tower, nejvyšší budovou světa. Tedy pokud jako výšku budovy budeme posuzovat vzdálenost od země k nejvyššímu vrcholku televizní antény. Právě nástavec jedné z nich, o délce 22 stop (6,7m), překonal dosud nejvyšší "dvojčata" v Kuala Lumpur a Sears Tower "vyrostl" na fantastických 1729 stop (527m).

Je tedy vůbec otázkou volba kriterií pro stanovení výšky budovy.

Podle názoru inženýra Lukeše – historika architektury, by za nejvyšší bod měla být považována výška nejvýše přístupného podlaží, případně výška střechy. A právě v těchto dvou kategoriích podle mezinárodní revize z roku 1997 prvenství Sears Tower stále náleží. Jen pro zajímavost: newyorské budovy světového obchodního centra (dej jim pánbůh věčnou slávu) se návštěvníkovi prezentovaly jako domy s nejvýše přístupnou střechou.. "No other building on the planet allows you to stand on a roof this high...", ach ti Američané...:-).

Projekt Sears Toweru vznikl v atelieru chicágské architektonické firmy Skidmore, Owings & Merrill, - podobně jako John Hancock Center. Hlavním designerem byl Bruce Graham (1925), jemuž asistoval šéfinženýr Fazlur Khan (1929-1982).

Podařilo se jim v letech 1968 - 74 zrealizovat představu vlastníka budovy - firmy Sears Roebuckand Company symbolizující pozici světového lídra řetězců obchodních domů a zkonsolidovat pod jednou střechou firemní kanceláře. Vlastní výstavba, na které se v některých chvílích podílelo až 1600 pracovníků, trvala tři roky. Výsledkem je poměrně originální konstrukce sestávající z devíti tubusů, jejichž počet je redukován na padesátém, šestašedesátém a devadesátém patře tak, že pouhé dva tubusy probíhají po celé výšce stavby.

Hned po dokončení se Sears Tower stal symbolem Chicaga podobně jako se napříkad Eiffelova věž stala symbolem Paříže. I když se Sears Tower nedostal na rozdíl od Eiffelky do městského znaku, přesto hraje roli ikony, která jednoznačně charakterizuje linii chicágských mrakodrapů a odlišuje ji od kterékoliv jiné.

Šedočerná silueta je to první, co uvidíte ať už se budete blížit k Chicagu odkudkoliv. Ovšem teprve výhled z vyhlídkové galerie (skydeck observatory) na 103. poschodí návštěvníkovi umožní postihnout strukturu města. Teprve tato ptačí perspektiva má pozoruhodnou schopnost umožnit návštěvníkovi uvidět z odstupu město, které se jinak dávno vymklo obzorům člověka na chodníku. Jestliže například gotika vyjadřovala světový názor či životní pocity člověka středověku, chicágské mrakodrapy proti tomu - tak jako mrakodrapy kdekoliv na světě - vyjadřují pouze cenové poměry v centru.

Proto neváhejte a vstupte do návštěvnické lobby, odkud vás první výtah poněkud nelogicky zaveze nejprve do podzemí koupit si vstupenku a teprve další výtah vás za necelou minutku dopraví na nejvýše položené vyhlídkové poschodí na světě. Během jízdy ještě zhlédnete krátký film o Sears Tower a nahoře už si jen přiznáte, že takovou výšku jste opravdu nečekali...

Za hezkého počasí je dohled až kolem sto kilometrů a můžete si říci, že jste viděli kromě Illinois také Indianu Michigan a Wisconsin bez toho, že byste opustili Chicago. Průvodce označují Sears Tower za hlavní městskou atrakci. Navštívit Chicago a nevystoupat na Sears by bylo neodpustitelnou chybou.

V roce 1984 se Skidmore, Owings & Merrill vrátila a doplnila budovu vstupním skleníkem a renovovala lobby (vstupní halu). O pár let později (1992-3) firma DeStefano+Partners vytvořila ještě přívětivější lobby a hlavně zlepšila vstup pro turisty.

110 pater Sears Tower váží 222 tisíc tun

Sears Tower v datech:

  • 110 poschodí, nejčastěji uváděná výška k úrovni střechy 436m (podle některých údajů 443 a podle jiných dokonce 447m) a 527m na vrchol nástavce televizní antény. Pokud se budeme držet výšky uváděné ve stopách, pak údaje většiny zdrojů kolísají pouze od 1450 do 1454ft..., což plus minus odpovídá prvně uváděnému údaji... Možná Američané jenom neumějí převádět jednotky...
  • Hmotnost: 222 500 tun
  • 4,5 milionu čtverečních stop kancelářských prostor (405 000 m2)
  • 16 000 bronzově tónovaných oken, čištěných automaticky osmkrát ročně
  • 104 výtahů (skydeck elevator se pohybuje rychlostí 490m za minutu)
  • 40 000 km potrubí
  • 68 800 km telefonních drátů (podle jiných údajů 13 100km, pak se v tom vyznejte:-)
  • V budově pracuje přes 11 000 lidí a pro svůj význam má i vlastní poštovní směrovací číslo dalších více než 5000 osob denně tvoří turisti a další návštěvníci

Tipy pro návštěvníky:

  • vyhlídková terasa je otevřena 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, od 9.00 do 23.00
  • přestože je adresa Sears Toweru 233 South Wecker Drive nezapomeňte, že vstup pro návštěvníky je z jižní strany! - z ulice Jackson
  • vstupenka stojí $8,50 děti do 12ti let $5,50 (mladší zdarma) , důchodci $6,50, rodinná vstupenka $24, ale nejlepší cenu získáte použitím tzv. Chicago CITY PASS - kombinované vstupenky na šest atrakcí (kromě Searsu ještě Adler Planetarium, The Field Museum, Shedd Aquarium, Museum of Science and Industry a The Art Institut of Chicago) platnou devět dnů za $30,50 (plná cena by byla $61), respektive $25 (důchodci) a $22,75 (děti)
  • zvolte si pro návštěvu opravdu pěkný den, zvláště se vyvarujte oparu a tím i zklamání.
  • nejlepší čas pro návštěvu je krátce před západem slunce, kdy se můžete kochat pohledem za dne a za pár minut i zcela odlišnou noční scenérií
  • v letní turistické sezóně v sobotu nebo v neděli může být přeplněno
  • neváhejte navštívit i hlavní vstupní halu, kde si můžete prohlédnout nejenom malou expozici výstavby Sears Toweru, ale i nasát neopakovatelnou atmosféru gigantické kancelářské budovy a hlavně ocenit "UNIVERSE" - deset metrů vysoké umělecké dílo Alexandra Caldera
  • a ještě upřímnou radu: podle mého názoru je mnohem zajímavější výhled z jiného chicágského mrakodrapu - totiž z John Hancock Center...sic...!
  • any question? tel: (312) 875-9696 nebo www.the-skydeck.com

Na závěr bych ještě rád uvedl na pravou míru několik omylů, které jsem našel na českém webu. V internetových novinách Neviditelný pes v seriálu věnovaném mrakodrapům, v článku o Sears Tower můžeme nalézt tuto pasáž: ...kdosi vyprávěl, že v nejvyšším vyhlídkovém patře je umístěno obrovské kyvadlo. Návštěvníci vidí, jak se mocně houpe (ve skutečnosti samozřejmě stojí a rozkývaná je konstrukce). Lidé si prý při tom pohledu s chutí zazvrací. Problémem extrémně vysokých budov je skutečně jejich rozkyv (u vysílačů ho často protipohybem brzdí kyvadla) a proto bývají nejvyšší patra obtížně pronajímatelná....

Tak tedy:

  1. Žádné kyvadlo ve vyhlídkovém patře Sears Toweru samozřejmě není. Patrně došlo k nějaké záměně s Calderovou skulpturou v lobby, kterou anglicky psaní průvodci popisují jako ...representing sun, pendulum and three flovers... (...znázorňující slunce, kyvadlo a tři květiny...).
  2. Výkyvy Searsu je díky jeho mimořádně tuhé konstrukci i při silném větru maximálně 15cm a úvahy o blinkání jsou tedy trochu liché. Nesmíme si pohyby mrakodrapu představovat jako pravidelné kmity metronomu hned na jednu hned na druhou stranu. Jde o pomalý proces s velmi dlouhými výkyvy.
    O problematice pronajímatelnosti nejvyšších pater nic nevím, jisté komplikace bych však viděl až v souvislosti se zářijovým útokem na newyorské WTC...


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.