ISO2MAC852Bez diakritikyAmerická ambasáda v PrazeCeská ambasáda v USA - Washington DCOstatní typy amerických vízEmailMalá domu

Dokumenty
Turistická víza
Žádáme s předstihem
Pozvání do USA
Formulář I94
Celní deklarace
Řidičský průkaz
Postup
Postup žádosti o vízum
Ostatní víza
Ostatní typy víz
Kontakty
Důležité kontakty

 

 

Sponzor stránky
   

Různé k přečtení:
Letíte s ČSA do USA? Američané o vás vědí vše! - Už 15 minut po startu letadla ČSA na lince Praha - New York americké úřady vědí, jaké jídlo si objednali pasažéri. Data analyzují a ověřují původ cestujících.
Celý článek


Do USA bez víz za tři čtyři roky? - K zamítnutí víza stačí, když se úředníkovi nelíbí žadatelova košile. Co s tím? Právní expert Mark Weiner o tomhle pohovořil v Právu a je to určitě zábavné i poučné čtení.
Celý článek

Dokumenty a kontakty

Turistická víza B1 a B2
Bohužel ke vstupu do USA je vízum bezpodmínečně nutné a dlužno říci, že se na tom ještě dlouho nic nezmění. O vízum je tedy potřeba žádat - nejlépe přímo v Praze na velvyslanectví USA (stojí 2900 Kč), avšak získat jej lze i na kterémkoliv jiném zastupitelském úřadě nebo konzulátu Spojených států v cizině. Český pas musí být v době žádosti ještě nejméně 6 měsíců platný. Jak přesně postupovat při žádosti, a co všechno je nutné mít připravené? Klikněte na postup. Jasněji to pochopíte v textu.

Info o vízech:
Tel. číslo:
900 389 042/1 min za 38 Kč
doba: Po-Pá,
9:00-12:00
Cena: 2900 Kč,
cca 100 USD.

 




Nový bič na českého občana
Aby Američané ještě více získání víza ztížili, najeli na dvoukolvý systém, jehož povinnou součástí je pohovor je, a to celých dvacet minut. Poplatek za vízum zůstal stejný, ale přibyli jiné poplatky, které lze označit jedině slovem AROGANCE. Podrobnosti najdete v článku.

Pohovor
Zejména mladí lidé, u nichž existuje vysoká pravděpodobnost či podezření, že míří za oceán kvůli práci čekají u pohovoru s úředníkem v prostorách americké ambasády v Praze docela potíže. Jak obstát v nerovném souboji s byrokratem se dočtete v souhrnu následujících pravidel.


Na co nezapomenout
Konzulární oddělení nepřijímá žádosti o víza, které nesplňují následující požadavky:
1. Fotografie na žádosti musí mít rozměry nejméně 37x37mm. Ppozor, to je větší rozměr, než fotografie z automatu!.
2. Fotografie nesmí být starší šesti měsíců. Na fotografii musí být zachycen celý obličej, vždy zepředu a na světlém pozadí.
3.
Žádost musí obsahovat údaje o cestě a adrese pobytu v USA (údaje jako "zájezd" nebo "hotely, motely" nejsou postačující).
4. Žádost musí být kompletně vyplněna a podepsána žadatelem a rovněž každým, kdo pomáhal při vyplňování této žádosti.

Žádáme s předstihem
S ohledem na cestovní plány a často nepředvídatelné úřední zdržovačky žádáme o vízum raději s dostatečným předstihem alespoň několika týdnů. Příslušné kolonky žádosti se vyplatí vyplnit pravdivě, jelikož konzulární úředník si uvedené údaje mnohdy osobně ověří.


Pozvání
Pozvání (ověřené americkým notářem - Notary Public) zcela jistě ke vstupu do USA i získání víza napomůže. Nejde sice o žádnou povinnost, avšak jeho předložením získáme pár bodů na svou stranu zejména při příjezdu do USA a speciálně v okamžiku, kdy imigrační úředník rozhoduje o povolení ke vstupu do země. Silnějším drobnohledem jsou posuzováni lidé bez pracovního poměru, studenti a absolventi škol. Prihlašovací povinnost v USA neexistuje.

zpět

Formuláře I-94 (náhled formuláře)
Čas, jenž turisté tráví v USA, je bedlivě sledován zdejší imigrační službou Immigration and Naturalization Service - INS pomocí elektronického vyhodnocování tzv. karet I-94. Jde o veledůležitou bílou kartičku, kterou každému návštěvníkovi USA připne ruka imigračního úředníka přímo do pasu, a na níž vyznačí dobu, po kterou může cestovatel legálně zůstat v USA. Pro turistická víza (B-1 a B-2) je délka pobytu omezena šesti měsíci. A pozor, nejde v žádném případě o víza pracovní - práce s nimi je pak trestána uvězněním a deportací. Stejně postupuje INS vůči každému, kdo překročí povolenou dobu pobytu. Přičemž uvězněním se rozumí umístění do tzv. detenčního střediska (v horších případech přímo cely). Slyšení před soudcem, jenž zpravidla rozhodne o deportaci zpět do ČR a o zákazu pobytu na 3 až 10 let, předchází i několikatýdenní čekání v těchto zařízeních.
zpět

Celní deklarace (náhled formuláře)
Imigračnímu úředníkovi předkládáme ještě vyplněnou celní deklaraci 6059B. Formulář I-94 a 6059B dostane cestující na palubě letadla nebo lodi před přistáním, či přímo na hraničním přechodu Pokud nás úředník odmítne bezdůvodně vpustit do USA, obrátíme se na jeho nadřízeného tzv. supervisor.

Když to nepomůže, zůstanou dvě možnosti: dobrovolně odjet do ČR (nutné podepsat prohlášení, jímž se zříkáme práva žádat o vstup do USA), nebo žádat o slyšení imigračního soudce. Pak bude ale žadatel držen ve vazbě do dne konání soudu, často jde až o tři týdny. Pakliže soud potvrdí nevpuštění, následuje deportace a zákaz žádat o US-víza 3-5 let.

Na co nezapomenout: Ppřed cestou si pořídit kopie dokladů. Ztrátu či krádež pak neprodleně hlaste policii a některému z českých konzulárních oddělení.

zpět

Řidičský průkaz(náhled formuláře)
Jezdit v Unii bez řidičáku znamená koledovat si o pořádný průšvih. Průšvih přitom opět znamená přinejlepším pokutu, spíše ale vězení, soud, oplétačky s úřady - zkrátka starosti... Český řidičák je k ničemu a je to totéž, jako jej nemít.

V USA platí řidičský průkaz mezinárodní, jenž je k mání na příslušném dopravním inspektorátu v ČR. Pozor! Čeští dopraváci rozeznávají dva typy. Jeden podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 - ten je v USA neplatný a druhý podle Ženevské úmluvy z roku 1949 - ten je správný. Vždy výslovně požádejte o "ženevský" a raději si jej po vydání ještě jednou překontrolujte. Leckde se vás budou pokoušet přechytračit a přesvědčit o opaku, trvejte na svém.

To ale nemusí vždy stačit. USA jsou velká země a pro řadu policistů je podobné řidičské oprávnění velká neznámá. V takovém případě mívají sklon vás považovat za člověka podezřelého a zajistí vás. Čili opět starosti. Přinejmenším do doby, než se dovoláte na některý z českých konzulátů, jenž vás z toho vytáhne. Neveříte? Stačí se poptat na na konzulárním oddělení washingtonské ambasády. Vůbec by nešlo o první případ. Na ambasádě lze také získat přípis s razítkem ambasády a podpisem konzula nebo vicekonzula, jenž by měl v takových situacích neznalého šerifa přesvedčit.
zpět



Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™