ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domu

Nelegální práce
Čeho se vyvarovat
Trest a policie
Kolik si nelegál vydělá
Linky s nabídkami práce
Legální práce
Linky s nabídkami práce
Zpět na úvod

ČEŠI V AMERICE:
život mimo zákon

Odvrácený život nelegála - Zpověď Pavla, který má co říci všem, co chtějí v USA pracovat na černo

Vyplatí se pracovat v USA? - pro a proti z pera Marka Pavlova
Práce v USA - rozhovor s českým krajanem o jeho pracovních zkušenostech
Chicago - příležitost za oceánem  na 10 tisíc Čechů zde načerno. Kde se scházejí, pracují, proč odešli?
Chamtivost na březích Mississippi - Romanu Kosmeovi hrozí za podvody s pracovní silou 20 let.
Čeští otroci v zemi svobody - jak to chodí s nelegály v Americe, reportáž napsaná pro Magazín LN na podzim roku 1998.

Sponzor stránky

Aktuálně:
Nikomu nevěřte - další, drobnější příspěvek k práci za mořem, tentokrát od Aničky. Ani její zkušenosti nejsou zrovna růžové.
Celý článek

Odvrácený život nelegála - Otevřená zpověď Pavla, který má co říci všem, co se chystají do Spojených států za černou prací. 
Celý článek

Florida: Ráj českých gastarbeitrů - Chcete na Floridu a trápí vás neznalost angličtiny? Nevadí. S češtinou se tu setkáte všude. Narazíte na tisíce Čechů, kteří tu pracují. Načerno, v podřadných profesích.
Celý článek

Práce v USA: iluze za oceánem - ...třídílný cyklus neuvěřitelných zkušeností Martina s prací v USA
Pokračuj

Rozhovor: Odměnou mi je provize za obstarání práce - ...říká Honza, který v USA působil jako kotraktor
Celý článek

Práce v USA - rozhovor s českým krajanem, který odešel před lety do USA za prací a už se nevrátil.
Celý článek

Chicago - příležitost za oceánem- na 10 tisíc Čechů zde načerno. Kde se scházejí, pracují, proč odešli?
Celý článek

Úvodem k nelegální práci v USA
Rubrika Práce v USA nemá rozhodně sloužit coby návod k odjezdu za oceán, ačkoli to tak někdy může vypadat.

Je daleko spíše informačním servisem shrnujícím všechna pro a proti, jejichž pečlivé zvážení by mělo předcházet tomuto vážnému rozhodnutí. Nejsem úředníkem INS, ani sveřepým moralistou, nýbrž novinářem.

Nepovažuji se za loajálního vůči zákonu, ale vůči informaci. Nadto: čeští krajané pracující v USA jsou reálným fenoménem. Navzdory nelibosti některých lidí, jim to nevyčítám ani je za to neodsuzuji. Radek Adamec

Kdy to začalo
V letech 1996 až 1997 se podařilo lidem, kteří správně odhadli nenasytnost amerického pracovního trhu, otevřít vysoce výkonné a propustné kanály pro stovky, později tisíce a nyní s největší pravděpodobností desetitisíce Čechů toužících po dolarových výdělcích.

V základech solidně fungujícího trhu s pracovní silou stáli od počátku zejména polští občané, později se přidali Češi a Slováci. Poláci dodnes dodávají své původní know-how: rozsáhlou síť "cleaning services" - jakýchsi dodavatelských služeb na uklízení, s jejichž pomocí jednoduše distribuují nelegály do hotelů, obchodů či farem, v případě některých dívek i gogo-barů. Nutno říci, že řada Čechů nezůstává pozadu a pomalu rozbíhá vlastní firmy.

Dobře organizovaný obchod
Během několika málo let - za nezájmu místních úřadů a policie vznikla pevně provázaná mafie, jejíž chapadla sahají od Floridy po Illinois a Karolín až k hranicím Kalifornie. Rekruti jsou nabíráni přes inzeráty v českém tisku, internetu a pomocí specializovaných cestovních kanceláří odesíláni do Spojených států k dalšímu zpracování. Stručně řečeno: jde o řetězec příživníků, kteří cucají ze zájemců o práci provize a později je přímo okrádají na mzdě.

O dost jiná situace je nyní například v Chicagu, kde si lidé začínají žít zcela po svém. Provizní systém zde prakticky nefunguje, česká komunita je poměrně zaběhnutá s vlastními kontakty na pracovním trhu - to vše podtrženo dlouhými prsty polské komunity, která je v Chicagu důkladně etablovaná a má vliv na chování úřadů k nelegálním pracovníkům. Není tedy vůbec vyloučen scénář: dnes sednu na letadlo a zítra začnu v Chicagu pracovat, bydlet - zkrátka žít. Značka: jazyk není prakticky zapotřebí...
Zpět

Kdo je nelegál
Předně označením nelegál nemíním nic špatného či pejorativního. Slovo nelegál odvozuji od anglického Illegal Worker - nelegální pracovník. Jde v zásadě o dva typy: první v USA pracuje bez pracovního povolení - načerno, tedy nelegálně, ale má třeba ještě platné vízum. Druhý typ pracuje načerno a ještě navíc mu vypršelo vízum a vlastně americký zákon porušuje dvakrát. Proto tedy nelegál. V českých komunitách se v poslední době pro oba typy nelegálů ujalo pojmenování "Turista" . Proč ne..., já zůstanu u nelegála.

Netvrdím, že každému nelegálovi se v USA vede zle. Kdo se umí otáčet u nás, dokáže to nakonec i za oceánem. Potíž je v tom, že důsledky nezaměstnanosti si svou daň vybírají zejména mezi lidmi nižšího vzdělání a kvalifikace (nejvíce nelegálů přichází z Ostravska, Havířovska, Zlínska a vůbec severní Moravy). A právě tento typ českého nelegála v USA převládá. Bez znalosti angličtiny bývají tito lidé odkázáni na libovůli zprostředkovatelů a bossů a mnohdy jsou doslova figurkami na jejich šachovnici.

Co táhne mladé lidi za oceán se přitom dá i pochopit: cizí - mnohdy (jako v případě floridských Keys) exotické prostředí, nově nabytá zkušenost z pobytu v cizí zemi, sdílení podobného osudu s jinými, pocit dobrodružství a nakonec, když to dobře dopadne, zůstane něco i na cestování. Nakonec i vysoká nezaměstnanost a deziluze české reality jsou důležitým faktorem, jenž rozhoduje o odchodu lidí za moře.

Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor
Jak fungují principy náboru, kdo zařídí víza, jaká je výše provize a nakonec i mzdy a jaké praktiky později očekávat? Vše, co by měl vědět každý, kdo se rozhodne vydělat pár dolarů navíc za oceánem, je popsáno v reportáži: Čeští otroci v zemi svobody napsané sice už na podzim roku 1998, ale dle mého soudu stále ještě v mnoha ohledech poučné. Za vynikající informační zdroj jistě poslouží článek Martina Opse Práce v USA: iluze za oceánem, bez jehož přečtení bych se za moře vůbec nevydával. K dispozici je také text o práci a životě mladých krajanů v Chciagu:- Chicago - příležitost za oceánem
Zpět

Trest a policie
No, a nakonec se sluší říci, že pracovat v USA načerno je nezákonné - což je vlastně to nejdůležitější. Americká INS (Imigration and Naturalization Service) intenzivně rozkrývá černý trh s pracovní silou, což se jí popravdě řečeno zatím moc nedaří. Čas od času však provede zátah, v němž vždy pár rybiček zachytí. Pak záleží, zda v síti uvízne jen nelegální pracovník, či kontraktor, nebo přímo někdo ještě důležitější.

Chycený nelegál neputuje okamžitě domů. Záleží na zákonech jednotlivých států. V případě prvního chycení má většinou možnost opustit vězení na kauci a je vyzván, aby do pěti dnů opustil území USA . Teprve v případě dalšího chycení následuje soud a deportace. V takovém případě následuje zákaz pobytu až na deset let, zabavení majetku a pokuty bývají také na pořadu dne. Sem tam padne i nepodmíněný rozsudek.

Poměrně ošklivou zkušeností bývají několikaměsíční pobyty ve vazbách, kdy nelegálové čekají na soud. V USA nezáleží, zda je zadržený vinen či ne, alespoň ne, co se týče cely, kam je umístěn s kýmkoli, kdo je zrovna po ruce.

Ani pro kontraktora či subkontraktora (českého či jakéhokoli jiného původu) nemusí být půda tak horká, jak by to na první pohled vypadalo. Zaměstnat člověka bez jakýchkoli dokladů není ve Spojených státech považováno za trestný čin, ale nejprve za přestupek. Za každého odchyceného nelegála hrozí zaměstnavateli pokuta 1000 dolarů. V případě dalšího usvědčení pak 3000 dolarů za osobu. Teprve třetí odchycení je řešeno na federální úrovni a považováno za trestný čin. To je ovšem jen teorie. Být na místě kontraktora určitě bych se na tento formální postup úřadů nikterak nespoléhal.
Zpět




Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™