ISO2MAC852Bez diakritikyAmerická ambasáda v PrazeCeská ambasáda v USA - Washington DCOstatní typy amerických vízEmailMalá domu

Dokumenty
Turistická víza
Žádáme s předstihem
Pozvání do USA
Formulář I94
Celní deklarace
Řidičský průkaz
Postup
Postup žádosti o vízum
Ostatní víza
Ostatní typy víz
Kontakty
Důležité kontakty

 

 

Sponzor stránky
   


Co by ste měli vědět o vízech

- Nové změny
- Protiopatření české strany
- Cestovní agentury varují

1/ Arogance ze zámoří
Velvyslanectví USA v Praze utáhlo šrouby a ve zjevné snaze vykoupat českého turistu ve sračkách byrokracie vydalo oficiálně vízový dekret, za který si někdo z Američanů zaslouží pověsit a ne jen do průvanu.

Posuďte sami:
K pohovoru, nejprve se hovořilo o dvaceti inutách, nyní jen o pěti minutách, s konzulárním úředníkem budou muset přijít všichni zájemci o cestu do USA. Navíc sáhnou hlouběji do peněženky. Termín pohovoru lze totiž domluvit pouze prostřednictvím placené linky VISA CENTRA.

Na této lince dostanou, a to je vyložená brutalita, možná i pomsta antiválečným náladám české veřejnosti, za 38 korun za minutu také informace o vízech.

"Od 22. dubna 2003 je jediným zdrojem vízových informací žlutá linka patřící Visa Centru, číslo 900 389 042. Velvyslanectví nebude poskytovat žádné další telefonické informace," tvrdí suše velvyslanectví na internetových stránkách. Zároveň píše, že informace lze najít i na webových stránkách nebo na stránkách amerického ministerstva zahraničí.

V roce 2002 zdražený poplatek za podání žádosti ve výši 100 dolarů (asi 3.000 korun) se nemění. Žadatelé ale budou muset zaplatit 150 korun za kurýrní službu, která jim kladně vyřízenou žádost doručí. V případě neúspěchu pak musí sami požádat kurýrní službu o vrácení poplatku.

Zavedení nového systému svalují Američané na změny s bezpečnostní situací a se stále klesajícím počtem žádostí o americká víza ve světě?! Jestli tím chtějí zájem o cestovaní zvýšit, tak se v intencích jednoduché selské logiky krutě mýlí.

Podle velvyslanectví se zároveň proces udělování víz zjednoduší, urychlí a žadatelé nebudou muset na zastupitelský úřad několikrát. Už v den pohovoru budou vědět, zda s žádostí uspěli. Pokud jim vízum nebude uděleno, dostanou hned zpět cestovní pas. K pohovoru se budou muset objednat všichni mladší 65 let, kteří chtějí turistické, návštěvní, obchodní a studentské vízum nebo individuální vízum k výměnnému pobytu. Ke konzulovi se budou muset objednat posádky letadel, lodí i ti, kteří přes USA třeba jen projíždějí.

Zdá se, že česká strana se přeci jen odhodlala k jistému, byť se nedá očekávat, že stejně pádnému protiopatření a zdraží Američanům také nějaké vízové služby.Jáké? Čtěte

2/ Turisté musí počítat s dalšími obstrukcemi
Vetšina lidí, kteří do USA přijedou jako turisté nebo k dlouhodobému pobytu, podstoupí na letištích, v prístavech nebo silnicních přechodech přísnou kontrolu. Imigrační policicté je vyfotografují, vezmou jim otisky prstů a naskenují cestovní dokumenty. Opatření začnou platit od začátku nového roku. Do té doby bude imigrační policie vybavena například elektronickými "čtečkami otisků". Do konce roku 2005 budou tato začízení zavedena i na silničních přechodech na hranicích s Mexikem a Kanadou.

Kontrolou projdou cizinci, kteří ke vstupu do USA potřebují víza, tedy i češští občané.
S vízem v pase do USA loni přijelo zhruba šedesát procent návštevníku, neboli 23 milionů lidí. Zároveň se zpřísní vydávání víz na všech amerických zastupitelských úřadech ve světe, všichni uchazeči o vízum budou muset absolvovat zvláštní pohovor.

Program kontroly pohybu cizinců dostal název U.S. VISIT, který je zkratkou pro Technologii rozpoznávání návštevnického a imigracního statusu.

Radar na chůzi
Údaje o příjezdech a odjezdech cizinců budou shromažďovány v centrální databázi a analyzovány zvláštním oddělením ministerstva. Úřady poznají, kdo zůstane v USA i poté, co mu vyprší platnost víza. Zpřísnění hrančních kontrol je součástí opatření, kterými se Američané snaží zabránit opakování teroristických útoku z 11. zárí 2001. Databáze ale bude využívána i pro kontrolu přílivu nelegálních pracovníku do USA.

Technické prostředky na amerických letištích a hranicích se navíc mají dále zlepšovat. Úredníci by v nejbližších letech mohli snímat cizincum obraz oční duhovky, která je u každého človeka stejně jedinečná jako otisky prstu. Americké ministerstvo obrany také před časem zadalo univerzitním výzkumným centrům v USA úkol vyvinout zařízení, které by bylo schopné identifikovat člověka podle chůze. Vědci tvrdí, že jsou nyní schopni identifikovat jedince podle jeho chůze s jistotou 85 až 90 procent. Nový radar, který vyvíjejí odborníci z Technologického institutu v Georgii, by to měl dokázat s ještě větší jistotou, a navíc na vzdálenost až 200 metrů. Takový radar by mohl být umístěn na letištích nebo u důležitých úřadů v nejbližších letech. Bezpečnostní síly by díky tomu poznaly, že někdo nepatří mezi zaměstnance úřadu nebo že nese něco těžšího, například bombu.

Radek Adamec



Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™