ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Zpět na mapu
Seznam autorů

Vyber stát:   
Použij mapu
Navigacní mapa

Nezařazené:

Šest týdnů americkým západem - letní putování Oldřicha Bureše a jeho dvou společnic a kamaráda napříč USA.
Mamutíci na cestách II. podél Mississippi, Texasem a Novým Mexikem.
Den svatého Patrika - přežívající tradice irských emigrantů
Nový rok 2000 na Key West - jihem Floridy.
Sensation - bizarní výstava britského umění.
Mamutíci na cestách I. 9 tisíc mil Amerikou - srpen 1999.
Národ Selfmademanů - je USA stále zemí přiležitostí?
On the Road -
obecně o cestování
Český Hollywood -
slavní rodáci v mekce filmového světa
Život Bohů -
máme Američanům závidět způsob života?



Sponzor stránky
   


V USA pracují nelegálně tisícovky krajanů
Čeští otroci v zemi svobody

napsáno na podzim 1998
text a foto:
Radek Adame

V USA nelegálně pracují tisíce našich občanů
Kdo někdy stál po příletu do USA před zraky úředníka americké imigrační služby (INS), nezapomene na bezmoc, s níž byl těmto speciálním policistům vydán na milost či nemilost. Někdy stačí jazykové nedorozumění nebo špatně vyplněný formulář a obávaný úředník turistovi pokyne směrem ke zpátečnímu letadlu.

Nesmlouvavý přístup INS brání především přílivu levné pracovní síly z Asie, Latinské Ameriky, ale také z východních koutů Evropy, včetně České republiky. Člověk by si myslel, že sítem neproklouzne ani myš. Ve skutečnosti se ve Spojených státech pohybují tisíce, ale spíše desetitisíce nelegálně pracujících Čechů. V mizerných podmínkách a za nepatrné mzdy.

Libor Jelínek se dal zlákat inzerátem v Kroměřížských listech. "Výlet" do USA ho stál padesát tisíc korun.


Smlouva, kterou společnost WSi Jirásek a Toman předkládá zájemcům o práci v USA


Většina krajanů je zverbována a posléze doslova vyždímána dobře organizovanou skupinou zprostředkovatelů práce, v níž mají hlavní slovo polští, čeští a slovenští bossové. Vycestovat do USA za dolarovým snem je snadné. Stačí v českém (ještě častěji v moravském) denním tisku objevit nabídku typu: "Zajistím práci v USA. Osobní jednání nutné."

Libor: výlet za padesát tisíc
"Chtěl jsem do USA kvůli angličtině. Peníze byly na druhém místě," říká dnes Libor Jelínek, kterého před dvěma roky zlákal inzerát cestovní kanceláře Alton v Kroměřížských listech. "Zařídili mi letenku, vízum a řekli, že práce i ubytování jsou zajištěny. V letadle bylo dalších deset lidí. Všichni za prací, ale každý s jinou cestovkou."

   V New Yorku Jelínka a jeho spolucestující očekával Mike Mietek ­ protřelý Čechoameričan a osa dohazovačských agentur. K němu, jako k zástupci společnosti Moravia Travel Agency, nakonec mířily všechny falešné zájezdy. Newyorská adresa firmy je dnes sice již neplatná, avšak Mietek nadále na černém trhu práce operuje.

   "Mietkovi každý zaplatil dohodnutou provizi 600 dolarů. Místo na Floridu jsme ale museli odjet do města Raleigh v Severní Karolíně. Nikdo nás nečekal. Po pěti hodinách přijel Polák Greg Szamatowicz a Slovák Juraj. Chtěli dalších 400 dolarů za ID (průkaz totožnosti) a pojišťovací kartu. Odvezli nás do bytu a tam jsme zažili skutečný šok," vzpomíná Jelínek. "V jednom malém pokoji bez postelí sedm Moraváků. Práci neměli a čekali na ni už šest týdnů. To nás dokonale probralo: druhý den jsme odjeli zpátky," líčí své zážitky Jelínek. Doma podal trestní oznámení na zástupce Altonu Aleše Říkovského kvůli podvodu. Státní zástupce v Kroměříži mu však sdělil, že má požádat o náhradu škody občanskoprávní soud, a trestní řízení ukončil. "K tomu jsem už neměl sílu," dodává s tím, že nakonec přišel jen o "pouhých" padesát tisíc korun.

Haufnerovi: bez majetku a málem bez dětí
Manželům Haufnerovým štěstí do karet také nehrálo. Na rozdíl od Jelínka však vypili pohár hořkosti až do samého dna. Vloni prodali dům ve Zlíně. Pevně se rozhodli, že USA je ta pravá země, kde chtějí žít a vychovat své dvě malé děti. Peníze za dům jim měly zajistit povolení k práci a něco lepšího k bydlení do začátku. S naivní důvěrou dorazili do věčného léta na jihu Floridy, na ostrůvek Key Largo ­ pochopitelně i s dětmi. "Jenže polský zprostředkovatel je nejdříve připravil o peníze, pak jim sebral pasy a nakonec je udal policii kvůli únosu dítěte," sdělil Lidovým novinám tamní usedlík. Po zdlouhavém vyšetřování policie uznala, že děti jsou jejich vlastní. Povolení k práci však bylo falešné a Haufnerovi odjeli zpět do vlasti. Z bývalého majetku jim nezůstalo nic.

Bossové, náhončí, kontraktoři
Černý trh práce kontrolují v americké unii bossové ­ většinou Poláci, kteří jsou přímo napojeni na náhončí a dohazovače v České republice. Náhončí bývá zpravidla ukryt pod hlavičkou tuzemské firmy a tykadla vystrkuje jen prostřednictvím inzerátů. S nic netušícími lidmi dohazovači ochotně sepíší smlouvu. Hlavičkový papír, razítka a podpisy manažerů vzbudí důvěru. Kromě zmíněné cestovní kanceláře Alton organizovala nábor pracovních sil v Čechách dnes již zaniklá společnost WSi Jirásek a Toman v Jihlavě, firma Moravia Expres a desítky jednotlivých podnikatelů. "Já vlastně nic neorganizuji. Mám jen nějaké kamarády na Floridě, kteří vám s prací pomohou," tvrdí podnikatel Pavel Bydžovský z Hodonína. Popírá, že by si dohazováním přivydělával.

   Úkolem náhončího je transportovat lidí na určená místa v USA, kde je přeberou bossovi lidé neboli supervisoři či také v místní hantýrce kontraktoři. Létá se nejvíce do Miami, Chicaga a New Yorku. Kontraktor jako regionální zástupce odváží zásilky nových lidí z letiště, ubytuje je a rozhodne, kam nastoupí do práce.

Konzul Petr Hrubec připouští, že českých nelegálů v USA mohou být desetitisíce

Nelegálové ­ lidský materiál
Zájemce o práci ­ čili nelegál ­ zaplatí 600 dolarů za zprostředkování. Může rovnou v Čechách. Pokud nemá, je mu obnos stržen z první výplaty. To je ale jen začátek. Nelegál nemá žádná práva, je pouhým lidským materiálem. Za prvních 14 dnů práce nedostane zaplaceno, protože jde o takzvanou zkušební dobu. Za poslední dva týdny rovněž šek neuvidí, ty se zkrátka neplatí. O další padesátku jej připraví kontraktor hned na letišti, což je obvyklý tarif za odvoz. Bydlení přijde měsíčně na 150 až 200 dolarů, bez ohledu na četné spolubydlící.

   Čeští nelegálové uklízejí v hotelích a velkých obchodech. Existují důkazy o tom, že uklízeči na žádost kontraktorů kradli v obchodech zboží a vynášeli je v prázdných kbelících. Uklízecí firmy patří většinou polským přistěhovalcům, nezřídka ale i ryzím Američanům. Češi jsou s oblibou nasazováni do vepřínů, farem, pekáren. Myjí nádobí, zahradničí, čistí okolí domů a bazény. Jde tedy o práce podřadné, o něž nemají místní lidé pražádný zájem.

   Výdělky jsou velmi nízké. Něco mezi čtyřmi až šesti dolary na hodinu. Zaměstnavatelé sice hradí uklízecím firmám šest dolarů za hodinu, ale ty automaticky strhávají jeden dolar z každé hodiny do vlastní kapsy. Peníze putují k bossovi, kontraktorovi, a teprve pak do rukou nelegála. Cestou mizí srážky za daně, přestože jde o práci načerno, a tudíž nezdaněnou, a za nejrůznější prohřešky.

   "Člověk, který bude mít superštěstí a bude se umět otáčet, vydělá za půl roku tak dva a půl tisíce dolarů," řekl reportérovi LN Jiří Martinka ­ bývalý policista, jenž tráví na Floridě již svůj jedenáctý měsíc. "Nikdy nedostanete ani to málo, co vám má zbýt. Vždycky si něco vymyslí. Měli jste dlouhou přestávku nebo něco špatně uklidili ­ a stovka je pryč. Věděl jsem trochu, do čeho jdu. Realita ale předčila mé nejčernější představy," popisuje své zkušenosti.

   Bossové a kontraktoři mají o stavu finančních prostředků nelegálů dokonalý přehled. Jestliže zjistí, že úspory stačí nelegálovi téměř na letenku domů, odříznou ho od zdroje práce. Nechají jej čekat řadu týdnů, dokud peníze neutratí za bydlení a stravu, a v lepším případě ho znovu zaměstnají. Většinou však zlomené pracanty pošlou do jiného státu k jinému bossovi, jenž účtuje další peníze za zprostředkování.

   "Ta závislost je strašná. Kontraktoři udržují člověka pod stálým tlakem. Jestliže nemáte peníze, rádi vám půjčí. Jako protihodnotu ale odeberou pas. Kdo přijde o všechny peníze, je na bossovi zcela závislý. A pokud mu propadne letenka, což je téměř jisté, nemá velkou šanci se vrátit domů," vysvětluje Jiří Martinka. "Největší svině jsou Češi. Nikdy nepomohou," přemýšlí nahlas.

Češi odjíždějí za představou senzačního života za "velkou louží", většinou však končí ve společných ubytovnách nelegálů, bez sociálního zázemí a kanalizace, jako je ta na ostrově v Key West na Floridě (vpravo)

Ambasáda: jde o desetitisíce
Česká ambasáda ve Washingtonu o potížích nelegálně pracujících krajanů ví. "Začalo to někdy v srpnu 1995, kdy na úřad dorazil jeden náš občan. Odjel do Chicaga na základě inzerátu v lokálních novinách Nové Přerovsko. V Chicagu bydlel u Poláků, kteří mu však brzy sebrali peníze, pas a pak jej začali bít. Rozhodl se utéct. Čtrnáct dnů se toulal po silnicích a nakonec dostopoval vyhladovělý a na pokraji sil do Washingtonu," vzpomíná konzul Petr Hrubec. "Podobné případy jsou nyní na denním pořádku. My však víme jen o těch, kteří nás nakonec žádají o pomoc. Je nám přitom jasné, že jde jen o nepatrné procento lidí, kteří tady pracují."

   Hrubec připouští, že počty českých nelegálů V USA jsou skutečně astronomické: "Každoročně je českým občanům uděleno 40 tisíc nových víz. Ta jsou desetiletá a lze na ně vycestovat opakovaně. Podle počtu lidí, kteří nás neustále žádají o pomoc, bych to na ty tisíce a možná i desetitisíce skutečně viděl."

   I Hrubcovi kolegové ­ konzulové Zdeněk Koudelka v New Yorku a Martin Klučar v Los Angeles ­ jsou zcela bez iluzí. "Loni v listopadu zorganizovala firma KN Seles Corporation z Prahy pracovní zájezd pro 80 lidí. Slíbili jim práci na vrtných plošinách a velrybářských lodích. Ta firma měla dokonce otevřenou velmi věrohodně znějící filiálku v newyorském mrakodrapu Empire State Building, kde zřídili falešnou telefonní linku. Na letišti je nechali dvě hodiny čekat, až se přesvědčili, že je vzduch čistý. Odvezli je do New Jersey do hotelu, vybrali peníze a po pár dnech se vypařili. Každý z těch lidí přišel o dobré dva tisíce dolarů," uvedl Koudelka.

   Martin Klučar tvrdí, že na západním pobřeží USA není organizace zprostředkovatelů dosud pevně zachycena. "Spíše zde pracují jednotlivci na vlastní pěst." Organizovaný nábor lidí se prý slov objevil poprvé letos v květnu, kdy začala ve městě El Segundo v Kalifornii operovat společnost Ocean Company. Opět šlo o práci na vrtných plošinách a rybářských lodích. Nabízené mzdy se vyšplhaly až na devět tisíc dolarů za měsíc. "Firma fungovala několik týdnů. Dodnes chodí na její adresu žádosti o informace a také útržky poštovních poukázek od zájemců o práci, potvrzující zaplacení poplatku 3500 korun na osobu," uzavřel Klučar.

Američané: je to váš problém
Přestože americká INS byla na existenci zprostředkovatelské mafie opakovaně upozorněna, na razantní akci se nezmohla. Podle informací LN považuje problém českých nelegálů za věc českých úřadů a policie. Proč INS odmítá zasáhnout nebo se pustit do rozsáhlého vyšetřování, není jasné. Některé zdroje tvrdí, že práce nelegálů je tolerována záměrně, protože američtí podnikatelé zkrátka levnou pracovní sílu potřebují, a úřady v takovém případě přihlížejí k všeobecnému rozvoji regionu. Za každého přistiženého nelegála by měl být pokutován i sám podnikatel. "Vím, že ze zákona následuje penalizace zaměstnavatele ve výši deset až padesát tisíc dolarů. Nám se však zdá, že pokuty se neudělují moc často," dává najevo nespokojenost konzul Petr Hrubec.

   Pozornost INS se prozatím soustřeďuje spíše na občasné zátahy proti českým nelegálům, tak jak tomu bylo například před dvěma měsíci v Tampa Bay na Floridě, kdy skončilo ve vězení 31 Čechů. Srovnatelná operace proběhla v srpnu 1997 v Atlantě. Do rukou INS tehdy padlo 25 českých občanů. Zadržení krajané stráví většinou několik týdnů ve vězení, kde čekají na verdikt soudu. Obvykle následuje deportace a zákaz pobytu v USA. V horších případech, kdy někteří filutové falšují doklady, dojde i na několikaletý pobyt v žaláři.

*

Key Largo: dům, v němž žijí kontraktoři Havelka a Černošek, působí nenápadně

Dokument:
Přepis rozhovoru s českým kontraktorem Miroslavem Havelkou z Chornic u Brna, jenž společně s kolegou Václavem Černoškem z Tábora organizuje z ostrovů Keys na jihu Floridy práci pro české nelegální migranty.

Jmenuji se Radek Adamec a sháním práci.

Práce je, záleží, o co máš zájem. V zásadě jde o úklid v obchodech nebo hotelích. Hotely se platí hůře ­ tak 900 až 1200 dolarů měsíčně. Na obchodech vyděláš kolem 14 stovek.

Bylo mi řečeno, že budu platit za zprostředkování.

Dáš mi 300 dolarů, protože jdeš z Ameriky. Ty, co jdou přímo z Čech, platí 600 dolarů. Záleží taky na tom, kde vlastně chceš pracovat.

Myslel jsem, že právě na Floridě.

Klidně můžeš přijet. Taky ti ale mohu sehnat práci prakticky v celým středu USA. Jestli chceš do Colorada, Georgie nebo jinam, stačí říct.

Vy tam někoho znáte, kdo mi pomůže?

Znám tam všude lidi. Umíš anglicky?

Trochu.

Jsou to většinou Češi nebo Poláci. Prostě jim jenom zavolám a oni se o tebe postarají.

Slyšel jsem, že teď sebrali nějaké Čechy s padělanými doklady na Floridě...

Tady je klid. O tom případu v Tampě vím. Tady se nic neděje.

A co doklady. Prý mohu získat
nějaké ID?

ID ti zařídím okamžitě, vyjde tě to na čtyři dolary, a když budeš chtít řidičák, tak další dvacku. Budeš ale potřebovat ještě překlad, což je zhruba za sto dolarů.

Já teď řeknu asi něco hrozně hloupého, ale ta práce, to je jako legálně, s povolením?

Ne. Práci tady legálně neseženeš. Snad to taky jde. Jenže to prý stojí tak pět tisíc dolarů.

A co kontroly a tak?

Z těch strach nemáme. Když má přijít, tak z hotelů dají hlášku a já to vím mezi prvními. No a podle toho, co vím, tak když tě chytnou pracovat a máš v pořádku víza, nechají tě v Americe. Jinak tě deportují. A kdo ti vlastně dal kontakt na mě?

To vám říct nemůžu. Já totiž vůbec práci nesháním. Jsem novinář a píšu o vás a o útrapách našich občanů v USA reportáž.

(Několik vteřin je na druhé straně aparátu ticho.) Aha. Já tu práci jenom dohazuji.

Ale berete přece ty tři stovky...

To já musím zaplatit kontraktorům.

Proč, když kontraktor jste přece vy?

Ne. To jsou přímo zaměstnavatelé, já si nechám tak 50 dolarů. Vy to chcete psát i se jmény?

Jistě.

Já vás ale zažaluju v Čechách.

Za co?

Za pomluvu.

Jenže já napíšu jen to, co jste mi sám řekl...

Vy si to nahráváte?

Samozřejmě. Víte vůbec, jak někteří z těch lidí trpí, že jim neplatí za několikatýdenní práci a pak je posílají do jiných států, kde platí další peníze za zprostředkování a pořád dokola?

Já jsem přijel před dvěma roky do Chicaga a zaplatil taky 600 dolarů, a pak jsem přišel ještě o dalších 900. Ty lidi jsou tady dobrovolně. A ti, kteří mají práci díky mě, si nestěžují. Byli tady i lidi, kteří si vydělali na barák v Čechách.

Prosím vás, z čeho, když dostávají pět šest dolarů na hodinu? A musí platit nájem, stravu...

Tady se za bydlení platí 150 dolarů a je to velmi slušné. To není jako v Chicagu, kde bydlí i deset lidí na jedné cimře.

Vy říkáte, že jste vlastně začal jako pěšák a také jste na to doplatil. Proč nyní děláte totéž svinstvo?

Řekl jsem, že to nedělám.

A čím se tedy v USA živíte, když jste tady podle svých slov dva roky?

Prostě tady znám lidi. Když přijedete, tak se o vás postarají.

To myslíte vážně? A nic po vás nechtějí, ani nájem?

Ten tady platí každý.

Z čeho konkrétně vy?

No tak. To je těžké takhle o tom mluvit. Semtam se něco najde.

V obchodech ani hotelích jako jiní vy ale neděláte?

To ne.

Žijete z úspor?

Ne. Nezlobte se, ale volám z karty, už musím končit.   

*

Irena Č. (vlevo) se s firmou WSi Jirásek a Toman soudí už více než rok. Podle Ireny Č. jí slíbili práci v USA s minimálním příjmem 1400 dolarů měsíčně v úklidové firmě. Vše mělo být "dle platných zákonů a s veškerými potřebnými doklady". Na letišti v New Yorku čekala na Irenu Češka (vpravo, podle přízvuku patrně z Ostravska) a poslala ji do Severní Karolíny. Irena měla kastrovat prasata. Na fotografii uprostřed je skupinka Čechů na letišti J.F.K., kteří se vracejí domů. Jsou bez prostředků a bez iluzí.

Bilance českého "nelegála" v USA za 6 měsíců (v Kč)1
Příjmy:
Mzda (při 40 hodinách práce týdně a 5,5 dolaru za hodinu) 171 600
Výdaje:
Zpáteční letenka 17 000
Poplatek za zprostředkování 18 000
Poplatek za odvoz z letiště 1 500
Nezaplacené první dva týdny pobytu 14 400
Nezaplacené poslední dva týdny pobytu 14 400
Neoprávněné poplatky za daně, pojištění apod.
(jdou ve prospěch zaměstnavatele) 13 500
Poplatky za bydlení (při 200 dolarů měsíčně) 36 000
Náklady na stravu (při 3 dolarech na den) 18 000
Výdaje celkem2 132 800
Bilance + 38 800
1 Výpočty při kursu 30 Kč = 1 USD
2 Nelegál tratí i jinde. Do jeho kapsy putuje sice 5,5 dolaru za hodinu, jenže zaměstnavatel platí kontraktorovi 6,5 dolaru. Ten si tedy automaticky strhává jeden dolar do vlastní kapsy. O této transakci nelegál zpravidla vůbec neví. Kromě toho kontraktor často úmyslně nechává nelegály pár týdnů bez práce, aby ušetřené peníze utratili a byli na něm opět závislí.


Key Largo, Florida: občerstvení, kde bez pracovního povolení umývá nádobí Čech, který se odmítl fotografovat

Přišlo o dva roky později od anonymního čtenáře:

Přečetl jsem si Tvůj článek v Americe v kostce, kde mj. píšeš, že na Libora Jelinka čekal na New Yorském JFK letišti "protřelý Čechoameričan Mike Mietek z dnes již neexistujicí Moravia Travel Agency".

Takže pro Tvoji informaci: Mietek vůbec nebyl Čechoameričan, ale také Čech s americkým turistickým vízem, které přetáhl a žil tedy v USA ilegálně. Po nějakém průšvihu se slovenskýma prostitutkama (spolu s nějakým Lejhancem a Rucem - Ruc byl také provozovatelem jakési malé hospody se jménem U džbánu v průmyslové oblasti New Yorské čtvrti Long Island City - výše jmenovaní organizovali prostituci formou inzerátů na Escort Service v novinách), tedy po tomto Mietek musel ze dne na den zavřít jím provozovanou Moravia Travel Agency a doslova před americkou policií a trestním stíháním uprchl do České republiky. Později dal svým kamaradům v USA zprávu, že v rodné Ostravě je nyní úspěšným podnikatelem - údajně provozuje (dle jeho slov) bordel.

Jeho spolupracovník (skutečně Čechoamerican) Lejhanec byl odsouzen mj. za obchod "s bílým masem" snad na 15 let (délku nezaručuji, nicméně to odsouzení ano), Ladislava Ruce (ten byl pro změnu uprchlik, ale ještě bez občanství USA) nejdřiíe pustili na kauci, při tomto propuštění chtěl také odletět do ČR, nicméně ho při tomto pokusu zadrželi znova a odsoudili údajně na deset let. Takže, Mietek neni Čechoameričanem, v současné době žije v Ostravě.

napsáno na podzim 1998
text a foto:
Radek Adame


Jedeme autem | Jiná doprava | Bydlení | Plánujeme trasu | Strava | Národní parky | Fotoreportáže
Dokumenty | Double Life of
America | Basic info | Práce v USA


Edited and
Designed by Radek Adamec All rights reserved 1999™
Publikování nebo šírení obsahu Ameriky v kostce je bez souhlasu autora zakázáno.