ISO2MAC852Bez diakritikyEmailMalá domuVytvor si trasu dle vlastních kriteriíMapy míst kdekoli v USA

Část první
Část druhá
Část třetí
Část čtvrtá
Část pátá
Část šestá
Mapa cesty

Vyber stát:   
Použij mapu Navigacní mapa

Nezařazené:
Mamutíci na cestách II. podél Mississippi, Texasem a Novým Mexikem.
Den svatého Patrika - přežívající tradice irských emigrantů
Nový rok 2000 na Key West - jihem Floridy.

Sensation - bizarní výstava britského umění.
Mamutíci na cestách I. 9 tisíc mil Amerikou - srpen 1999.
Národ Selfmademanů - je USA stále zemí přiležitostí?
On the Road -
obecně o cestování
Český Hollywood -
slavní rodáci v mekce filmového světa
Život Bohů -
máme Američanům závidět způsob života?



Sponzor stránky
   

Foto: Radek Adamec - Crater Lake(část čtvrtá)
Pacific Highway

Zamířili jsme k pobřeží k vyhlášené Highway n.1 – či také Pacific Highway. To proto, že se jako had vine podél pacifického oceánu. Je to zážitek k nezaplacení – zvlášť pro řidiče milující časté a prudké zatáčky. Škoda jen, že po celou dobu, kdy jsme po ni jeli, bylo beznadějně zataženo (to je poměrně obvyklé, vlastně obvyklejší než jasné počasí, pozn. redakce). A tak jsme si moc, z jinak parádního kalifornského pobřeží, neužili. Také jsme vynechali koupání. Voda tam nahoře je kvůli studeným proudům značně chladná. Což mě trošičku zklamalo, protože má představa teplomořní Kalifornie byla mylná.

Hned první noc u Pacifiku jsme dlouze sháněli kemp a dojeli do jednoho přímo u moře až v noci okolo desáté. Docela tam profukovalo… a druhý den opět zataženo. Takže jsme se příliš nezdrželi a vyrazili dál na sever. Hwy 1 potvrzovala svoji pověst a my celý den kličkovali serpentinami a prakticky se nikam nedostali.

Čas od času jsme zastavili v nějakém státním parku u pobřeží v očekávání jasnější chvilky. Marně… Podle toho takém vypadají naše fotky… Pacifické pobřeží holt, co se počasí týče,  zklamalo.

Redwood
19.7. jsme přijeli do dalšího národního parku, tentokrát do Redwoods N.P. Jelikož jsme vynechali národní park Sequoia s vůbec nejmohutnějšími stromy na světě, doufali jsme, že Redwood bude dobrou náhražkou. Což se ukázalo býti velmi přesné. Stromy ve zdejším parku jsou prostě ohromné. Co se výšky týče, má park rovněž světový primát – totiž nejvyšší strom na světě s neskutečnými 130 metry. Stometrové drobečky s průměrem okolo 20m tady nejsou žádnou výjimkou.


Za povedenou atrakci je považován tzv. Drive Through Tree. Což je vlastně několik obřích kmenů – rozeschlých či pořezaných, pod nimiž mohou projíždět vozy. Osobáky jsou v USA sice poněkud větších rozměrů, ale i takový větší jeep pohodlně stromem projede. Jen se divím, že ochranáři povolili stromy prořezat. Patrně byznys je byznys. Za průjezd stromem se totiž platí a to hned několik dolarů.

Crater Lake
20.7. přijíždíme k oregonské perle - Crater Lake National Park. Čímž jsme vlastně odstartovali vícero sopečných dobrodružství, protože několik dalších parků v naší cestě na sever bylo víceméně stále činnými sopkami. Crater Lake je tak trochu sopka už vybouřená. Kdysi patřila mezi čtyřtisícovky. Také je to už pár tisícovek let, co naposledy vybuchla. Od té doby z ní zbylo jen něco málo přes 2000 metrů. V kráteru se vytvořilo jezero s vodou tak modrou, že se to prostě musí vidět na vlastní oči, aby člověk uvěřil.

C
rater Lake mě osobně učaroval. Pokud bych si měl vybrat jeden jediný nejhezčí pohled z celé naší cesty, pak bych zřejmě šáhl po Crater Lake. Je rovněž s půlkilometrovou hloubkou nejhlubším jezerem USA. Neuvěřitelnou modrost způsobují silice rozpuštěné z okolních svahů. Sluneční paprsky navíc dík čistotě vody nerušeně pronikají do velké hloubky, kde se lámou a vytváří fantaskní nasvícení hladiny přímo zespoda..

Téhož dne jsme ještě popojeli k městečku Salem a ubytovali se v osvědčeném řetězci soukromých kempů KOA, které nás předtím vždy svými službami uspokojili. Bohužel tento se poněkud nevydařil, ba přímo zklamal. Leží hned u dálnice vedle odporně smrduté stoky. Služby a zařízení sice na úrovni, jenže stejně nechápu jak se mohla Americká automobilová asociace (AAA)  pod tento kemp podepsat svým doporučením… Každopádně, kdo se ocitne poblíž Salemu, ať se místní KOA zdaleka vyhne.

text: Oldřich Bureš
fotkami doplnil: Radek Adamec

Jedeme autem, Jiná doprava, Bydlení, Plánujeme trasu, Strava, Národní parky, Fotoreportáže, Dokumenty, Double Life of America, Basic info, Práce v USA

Edited and Designed by Radek Adamec
All rights reserved 1999
Snímky na stránkách byly z 99% pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C1400L a C820L